İzmir Jimnastik Kursları

İzmir jimnastik kursları

vücudun düzenli gelişimi için bedeni hareket ettirme sanatını icra edeceğiniz mekanlardır. Fiziksel gelişim için önemli olan bu sporun temel eğitimi çocuklar için çok küçük yaştan itibaren verilmelidir. Eğitimlerine küçük yaşta başlanması yönüyle bale eğitimine benzer. Fakat bale temelde bir performans sanatıyken jimnastik spor türüdür. Ülkemizde jimnastik,  federasyonlar tarafından da resmi spor dalları arasına konulmaktadır.

Kas yapısını güçlendirme, vücuda esneklik sağlama gibi birçok amacı da olan bu spor tüm ülkelerde uzun yıllardan beri uygulanır. Ülkemizde İzmir de bu noktada kendini geliştirmiş olan büyük şehirlerdendir. İzmir jimnastik kursları çocuklarınızın eğitimi için gerekli tüm özeni gösterir.

 

İzmir Jimnastik Kursları Eğitimi İçeriği

Cimnastik eğitimi için tüm spor dallarının temel yapısı demek doğru olabilir. Cimnastik eğitimi ile spor hayatına başlayan bir kimse vücut yapısı alışkın olduğu için hiçbir spor branşında zorluk yaşamaz. Öncelikle çocuklarının geleceği için bu sporu düşünen bireyler üç yaş itibariyle çocuklarını bu kurslara kayıt ettirmelidirler.  Yapılan gözlemlere bakıldığında bu yaş detayına dikkat edilmesinin önemli bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun en iyi örneği olarak, üç yaşında cimnastik kursu eğitimi görmeye başlayan bir çocukla, dokuz yaşında bu eğitimi görmeye başlayan çocuğun vücut esnekliklerinin aynı olmaması durumunu verebiliriz. 3-4 yaş grubu için mini cimnastik dersleri tavsiye ediliyorken 5-8 yaş grubu için de temel cimnastik dersleri tavsiye ediliyor. Bazı kurslarda 3 yaş bale eğitimi de bu dersler arasına çocukların iki kursu bir arada deneyimlemesi için ilave olarak ekleniyor.

 

İzmirde Cimnastik Kursu Eğitimi

 İzmir cimnastik kursları açısından geliştirilmiş bir şehirdir. Jimnastik kursları İzmir dışında her yerde farklı kurs çeşitleri ile karşınıza çıktığından kendinize en uygun olanı seçmek sizin eğitiminiz için daha yararlı olacaktır. Verilen bu detaylar ardından, google arama butonunda İzmir’in en iyi jimnastik kursu adı altındaki sonuçlarda çıkan spor okulumuzun, eğitimleri hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

White Club dans ve jimnastik spor okulumuz İzmir’in jimnastik konusunda önde gelen isimlerindendir. Bu jimnastik kursu İzmir için de, en değerli eğitmenlerin yer aldığı ödüllü cimnastik kursudur. Kurslarımızın dans ve cimnastik branşlarında usta eğitmen kadrosu mevcuttur. Aynı zamanda oryantal dans, tango, çocuk dans, modern dans, kursları gibi eğitimlerimizde vardır. Ayrıca bu kurslar yaz kış fark etmeksizin devam etmektedir. Üye olduktan sonra ister birebir isterseniz de özel grup eğitimleriyle bu çağdaş eğitmenlerden ve verdikleri eğitimlerden faydalanabiliyorsunuz. Oldukça saygın bir konumda olan okulumuzun İzmirde Balçova, Karşıyaka, Buca, Bornova başta olmak üzere genelde her merkezi lokasyonda şubeleri mevcuttur. Sizin için ücretsiz deneme dersleri imkanı tanıyan okulumuzun vizyon ve misyonlarına web sitemizin kurumsal hakkımızda kısmından ulaşabilirsiniz.

İzmir jimnastik kursu adı altında verebileceğimiz diğer örnekler ise Şavkar cimnastik spor kulübü ve Balejim sanat okulu. Jimnastik kursları dışında pilates, modern dans kursu, ilk dans eğitimi kursu, çocuk bale kursu, bale oyun grubu kursu, yetişkin bale ve bale jimnastik kursları da mevcut olan bu İzmir jimnastik kursları için, web sitelerini ziyaret ederek, detaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Jimnastik Kursları Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Jimnastik sporu eğitimleri, çocuklara küçük yaştan itibaren verilmeye başlanılan eğitimlerdir. Vücuttaki kas yapısı küçük yaşta daha iyi şekillendiği için çocuklar ilerleyen yaşlarda kendilerini başka bir spor dalına atmak istediklerinde zorlanmazlar. Peki ya jimnastik eğitimi almak çocuklara başka ne gibi faydalar sağlar?

Öncelikle jimnastik eğitimi alan çocuklar koordinasyon açısından güçlü olur ve herhangi bir denge problemi yaşamazlar. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olurlar, vücutları esneklik kazanır. Kemikleri sağlıklı bir şekilde gelişir ve duruş bozuklukları gibi problemlerle karşılaşmazlar. Estetik bir görünüm sağlayan jimnastik, çocuklar için kilo ve boy arasındaki dengenin korunmasına da yardımcı olur. Bunlar dışında Jimnastik çocuklara aktif bir yaşam sunar ve sosyalleşmelerini sağlar. Bu sayede çocuklar sorumluluk kazanırlar ve özgüvenleri artar.

İzmir cimnastik kursu bünyesi altında bizler de, çocuklarınızla eğlenceli bir ortamda denge, kuvvet koordinasyon konularında beceriler geliştiriyor, çocuklarınızın mükemmel seviyelere ulaşması için onlara en iyi eğitimleri veriyoruz.

Jimnastik Kursu İle Spor  Nasıl Öğrenilir?

Jimnastik sporunda dayanıklı ve esnek olmak çok önemlidir. Yapılan hareketler atlama, takla atma, zıplama, köprü, bacak açma, bacak germe gibi hareketler olduğundan kurslar, jimnastiğe başlamadan önce güç ve denge gibi konular üzerinde çok duruyor.

Çocuklar fiziki durumları ve yaşlarına göre hareketleri basitten zora doğru öğreniyorlar. Sonra sırasıyla yer ve aletli hareketler öğretiliyor. Denge problemleri yaşamamaları için harekette ilk olarak zıplama öğretiliyor. Çocuklar üzerinde herhangi bir sıkıntı oluşmaması için vücut esnekliği konusu ön plana çıkartılıyor. Her eğitim zamanında çocuklara bacak açma, sallanma, köprü kurma, ters bank, ters cephe gibi esneklik açısından fayda sağlatacak hareketler öğretiliyor. Kız ve erkek çocuklarında esneklik vücutta aynı olmadığından bu hareketler değişiklik gösterebiliyor. Eğitime devamlılık ile de jimnastik sporu en iyi şekilde öğreniliyor.

 

Jimnastik Kursu Bölümleri Açısından Kaç Gruba Ayrılır?

Jimnastik fiziksel gelişimi tamamlayan hareketler bütünü olduğu gibi aynı zamanda da bir spor çeşididir. Bu sebeple de kendi arasında farklı bölümlere ayrılır. Bunlar artistik, ritmik ve genel jimnastiktir. Artistik jimnastik bir diğer ismi olan aletli jimnastik diye de anılır. Bunun sebebi tıpkı reformer pilates gibi alet kullanılarak yapılmasıdır.

Artistik jimnastikte erkekler ve kadınlar kendilerine özgü kurallarla yarışırlar. Erkekler için tanımlanan atlama beygiri, halka, paralel, barfiks, yer ve kulplu beygir olan altı alet varken, kadınlar için tanımlanan kıs paraleli, atlama beygiri, denge, asimetrik paralel ve yer olmak üzere beş alet vardır. Bu aletlere ölçüler tanımlanır ve jimnastik sporunda yapılan gelişmelerden dolayı her yaz uluslararası yarışma kuralları yeniden oluşturulup güncellenir.

İzmir Jimnastik Kursu Kapsamında Hangi Ekipmanlar İle Çalışılır?

Genel jimnastik ise kendine has bir kuralı bulunmayan bir branştır. Her ülkenin kendine göre koyduğu kurallar dâhilinde ilerlemektedir. Genel jimnastik gösteri amaçlı yapılır ve dans, spor ve müzik eşliğinde uygulanır.

Ritmik jimnastik, yalnızca kadın yarışmacıların katılabileceği ve sürdürülebilirliğini yalnızca kadın yarışmacılarla sağlayabilecek bir jimnastik çeşididir. Ritmik jimnastikte aletler taşınabilir ve hareket ettirilebilir. Taşınabilir aletler içerisine ise çember, top, lobut, kurdele ve ip girer. Ritmik jimnastik bale, müzik ve oyunculuk eşliğinde yapılmaktadır. Kendine özgü kuralları vardır ve puanlama sistemi mevcuttur.

 

Jimnastik Kursu ile Spora Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimizin bildiği üzere jimnastik sporuna erken yaşlarda başlanmaktadır. Çocuklarımızın sağlığını riske atmamak için jimnastik kurslarına kayıt etmeden önce dikkat edilmesi gerekilen bazı unsurları göz önünde bulundurmalıyız. Çocuklarımızın tendon, kas, lif yapılarını kontrol ettirip herhangi bir problem olmadığından emin olmalıyız.

Kalp rahatsızlığı var mı yok mu kontrol ettirmeliyiz. Çocukta herhangi bir kronik rahatsızlık varsa bunu göz önünde bulundurmalıyız ve aynı şekilde solunum yolu ile ilgili bir rahatsızlığı varsa da dikkat etmeliyiz. Bunun yanında hiçbir rahatsızlık içerisinde olmayıp jimnastik sporuna başlayan ve bunu devam ettiren herkes de sağlığı için yılda bir kez doktor kontrolünden geçmeli.