Boks Kursunun Faydaları

Boksun Faydaları: Tekrar tekrar yumruk atmak çok sağlıklı bir aktivite değildir. Fakat; boks yapan kişi kendini korumayı geliştirirse, boks eğitimi etkili bir egzersize dönüşür. Kum torbaları, atlama ipleri, kancalar ve jap pedleri gibi boks eğitiminde kullanılan araçlar, vücud gücünü artırır. Ayrıca vücut sağlığını olumlu yönde etkiler. Eğlenceli, ilginç ve zorlu bir egzersizdir.
Boksun Kardiyovasküler EtkisiBoks idmanının kardiyovasküler sistemine yararları; kardiyovasküler hastalık riskinin azalaması, kan basıncının azalması ve inme riskinin azalmasıdır. Aralıklı eğitimler, kardiyovasküler sağlıkla yakından ilgilidir. Kardiyovasküler uygunluğu geliştirmek için en etkili yollardan biridir.
Boksun Strese Etkisi: Ağır bir çantaya vurmak, yastıkla çalışmak ve kum torbası ile idman yapmak, stresin azalmasına neden olabilir. Yoğun egzersizler çalışan kişiyi; mutlu, kendine güvenen ve daha az stresli bir insan yapar. Bunun nedeni, boks yaparken endorfin hormonun salgınlanmasıdır.
Boksun Kemik Yoğunluğuna Etkisi: Kemik kitlesi, 30’lu yaşların ortalarından, sonlarına doğru tepe noktasına gelir. Daha sonra, idman yapılmaz ise, yaş ilerledikçe kemik kitlesi yavaş yavaş azalır. Ağırlık taşıma egzersizleri ve kemiklerde önemli bir yük oluşturan egzersizler, kemik kaybını azaltabilir ve kemik kütlesinin artmasına neden olabilir.
 
Boksun Sağlıklı Kilo Yönetimine EtkisiBoks egzersizleri, çok kalori yakan enerjik bir etkinliktir. Kalori yakıcı etki, yağların erimesinde büyük bi rol oynar. Kilo kontrolü ve kilo verme konusunda yardımcı olur. Kum torbasında 30 dakika çalışan 130 kiloluk bir kişi, yaklaşık 175 kalori yakar. Kontrollü bir diyet ile boks egzersizleri, ideal ağırlığı korumada yardımcı olabilir. İzmir boks kursu salonumuzda teorik bilgi ile birlikte sporun inceliklerini öğretiyoruz.

Boks Kurslarinın Faydaları: Yumruk Atmayı Denemek için 6 Neden

Boks, antik Yunanistan ve orijinal Olimpiyatlar zamanından beri uygulanan bir dövüş sporudur. İnsanları, genel fiziksel kondisyonun yanı sıra, vuruş sanatında performans için eğitmek için kullanılmıştır.

Son zamanlarda, bir egzersiz şekli olarak daha popüler hale geldi. İnsanlar fitness için boks yaparken, genellikle bir kum torbası kullanırlar ve sarsıntılara ve diğer yaralanmalara yol açabilecek fiziksel temastan kaçınırlar. Bununla birlikte, fitness için boks hala boksun doğal faydalarını sağlar.

Tipik boks egzersizi, yumruklardan kaçınmak için hareket ve ayak çalışması matkaplarının yanı sıra ağır çantalar, hızlı çantalar ve odak eldivenleri gibi ekipmanlarda delme matkaplarını içerir. Boks, hareket sensörlerine sahip oyun sistemleri aracılığıyla sanal olarak da yapılabilir.

Ek olarak, birçok boks egzersiz programı, ip atlama, jimnastik ve koşma gibi diğer kondisyon egzersizlerini içerir.

Spor yapmak sadece fiziksel kondisyonunuzu geliştirmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda zihninize ve bedeninize meydan okumanın eğlenceli bir yoludur.

Bu makale, hepsi bilim tarafından geri alınan, boksun 6 faydasını listeler.

1. Kalp sağlığını iyileştirir

Boksörler, bir antrenman seansı veya boks maçı sırasında sık sık yüksek yoğunluklu aktivite yapma yeteneğine sahip olmalıdır. Spor, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın (HIIT) bir şeklidir ve vücudunuzu yoğun aktivite nöbetlerini tekrar tekrar sürdürmeye zorlayabilir (1).

Yüksek yoğunluklu interval antrenman, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir (2).

Ayrıca, boks, aerobik kondisyonunuzu iyileştirebilir. Aslında, bir çalışma, boksör sıralamasının kalp sağlığı belirteçleri ile doğrudan ilişkili olduğunu buldu (3).

 

2. Kilo kaybına yardımcı olur

Yüksek yoğunluklu boks antrenmanının vücut yağını azalttığı ve genel vücut kompozisyonunu tempolu yürüyüş gibi diğer aktivitelerden daha fazla iyileştirdiği gösterilmiştir.4).

Örneğin, 150 kiloluk (68 kg) bir kişi 60 dakikalık bir seansta kondisyon egzersizleri dahil edilirse 390-558 kalori ya da daha fazlasını yakabilir. Yakılan kalori sayısı, yoğunluk düzeyine ve aynı zamanda bir çantaya vurmak mı yoksa antreman yapmak mı gibi faktörlere göre değişir (5).

Bir oyun sistemi kullanılarak gerçekleştirilen simüle edilmiş boksu içeren exergaming bile etkili bir şekilde kalori yakar (6).

Bu, canlı bir eğitime veya egzersiz programına katılmaya daha az meyilli olabilecek kişiler arasında aktivite düzeylerinin artmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, birçok insan, bir çift boks eldiveni ile karşılaştırıldığında, elinde bir oyun sistemi ile daha rahat olabilir.

 

3. Tüm vücut gücünü artırır

Çoğu insan yumruk atma gücünün yalnızca omuzdan geldiğini düşünebilirken, yumruk atma eylemi tüm vücudu kapsar.

İyi bir yumruk, alt uzuvların yere doğru itilmesini ve vuruş boyunca güç sağlamak için vücudun geri kalanının koordinasyonunu içerir. Bu nedenle, alt ekstremiteler ve çekirdek kaslar, yumruk hareketinin önemli bir parçasıdır (7).

4. Dengeyi geliştirir

Boks, hareket yoğun bir aktivitedir. Koordineli ayak çalışmasını, değişen koşullara karşı reaktif hareket stratejileri geliştirmeyi ve yukarıda bahsedilen kas gücünü içerir.

Bunların hepsi denge özelliklerini geliştirmeye yardımcı olur. Aslında, bir çalışma, bir boks programının felçten kurtulan insanlar arasındaki dengeyi iyileştirdiğini buldu (8).

Dahası, boks, vücudun karmaşık hareketleri gerçekleştirme yeteneğini etkileyen, zayıflatıcı bir nörolojik hastalık olan Parkinson hastalığını tedavi etmek için bir yöntem olarak kullanılmıştır. Hastalık ilerledikçe, kişinin düşme riskini artırır.

Parkinson hastalığından etkilenen kişilerde düşme riskini azaltma ve denge puanlarını iyileştirme üzerine yakın zamanda yapılan bir çalışmada, boks eğitimi bu sorunları iyileştirdi (9).

 

5. Stresi azaltır

Stresinizi sağlıklı bir şekilde, örneğin bir çantaya yumruk atmak veya eldiven kullanmak gibi, dışarı atmanın gerçekten rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Çoğu boks antrenmanı ve kondisyon programı, stresi azaltmaya yardımcı olabilecek bir HIIT protokolünü takip etme eğiliminde olsa da, boks antrenmanının yoğunluğu antrenman boyunca değişebilir.

Araştırmalar, bu tür eğitimi uygulayanlar arasında ruh hali iyileştirmeleri gözlemledi (10, 11).

6. Kan basıncını düşürür

Boks ve HIIT eğitiminin genel olarak hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürdüğü ve kan damarlarındaki stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yüksek kan basıncı, kalp krizi ve felç gibi daha ciddi olayların yaşanmasının habercisidir (12, 13).

Bir çalışma, bir HIIT boks programını orta yoğunlukta bir kardiyovasküler antrenman programıyla karşılaştırırken kan basıncında önemli bir düşüş buldu (3).

Alt çizgi

Boks eğitimi, boks sporunda yer alan aktiviteleri simüle etmek için ayak, yumruk ve kaçınma hareketlerini içeren bir egzersiz şeklidir.

Genellikle her antrenman seansının yoğunluğunu artıran ip atlama ve jimnastik gibi diğer kondisyon aktiviteleriyle birleştirilir.

Boks, kalp sağlığınızı, vücut kompozisyonunuzu ve gücünüzü iyileştirmenin yanı sıra kan basıncınızı düşürmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Hepsinden önemlisi, boks, biraz egzersiz yapmanın ve stresi güvenli ve sağlıklı bir şekilde atmanın eğlenceli bir yoludur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir