Kickboks Kursu

Kickboks sporu, farklı tekniklerin içinde yer aldığı bir savunma sporudur. Kickboks, tekme ve yumruk kullanmayı içeren bir spor dalı olduğu için muhakkak eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur.

Aerobik özelliği yüksektir ve yüksek kalori harcatır. Aktavite sırasında saatte 600-800 kalori yakabilirsiniz.. Sadece kalori yakmakla kalmaz, dayanıklılık oluşturur, formu da artırır.

Günün stresinden kurtulmak için birebir bir özelliğe sahiptir. Dersin ardından daha iyi hissedilir.Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumu geliştirir.

Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu sayede kişi efor sarf ederken mutlu olur.

Esnekliği Artırır.. Tipik bir hafif ısınma dersi boyunca sırt ve omuz germe hareketleri yapılır. Buna ek olarak idman boyunca yapılan hareketler yüksek tekmeleri içinde barındırır. Bunlar kalçalardaki hareket çeşidini artırır..

Efor sarf ederken, kalp atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir. Bununla birlikte vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.

Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Bu sayede, ne zaman hamle yapılması gerektiğini ve nasıl savunma yapılacağını geliştirebilirsiniz.

Kararlılığı ve kendine güveni artırır. Çünkü her ne durum ortaya çıkarsa çıksın doğru savunma tekniği ile bu durum ile başa çıkılabilir. Kickboks dayandığı temel prensiplerden biri olarak öz-disiplini ortaya çıkarır. Akabinde bu dersler ruh gücünü ve özellikle kararlılığı geliştirmeyi öğretir.

Kilo verme programı olarak yapıldığında, kalp ve damar dayanıklılığı ile kas düzenlemelerinde iyileştirmeler hedefleyen tam bir vücut antrenmanı sağlar. Buna ek olarak, düzenli bir egzersiz olarak yapıldığında eğlenceli ve enerjik bir biçimde tüm kas gruplarını çalıştırır..

Dövüş tekniklerinin yanında, antrenmanlarının içinde fonksiyonel egzersizleri ve jimnastik çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar bütün kasları çalıştırarak tüm vücudu güçlendirir..

Çocuklar içinde kickboks iyi bir seçimdir.. Çocuklarda disiplini aşılar.. Kurallara ve antrenman saatlerine uymasını öğrenir ve tüm hayatı boyunca hırs ve zorluklarla mücedele edebilme özellikleri kuvvetlendirir.. Kickboks sporunun kazandırdığı değerler arasında vicdan duygusu, arkadaşlık, dürüstlük, güven, hayatın ileri dönemlerindeki sosyal durumlara ayak uydurmada kolaylık sağlama bunların en başında gelenleridir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir