Neden Crossfit?

Vücudunuzu sadece bilinen değil, bilinmeyenlere de hazırlamanızı sağlamak CrossFit’in mantrasıdır. CrossFit, günümüzün hızla daha çok tercih edilen güç ve forma sokma programlarından biridir. Bu, ağırlık kaldırmak gibi, geleneksel, özelleştirilmiş bir çalışma programı değildir ve belirli bir kas grubunu hedef almamaktadır.

CrossFit’in kurucusu Greg Glassman, CrossFit’i; ”Uzmanlığımız, uzmanlaşma olmamasıdır.” diyerek açıklıyor.

Bu, ayrıca son derece zor bir çalışmadır. Kimseye kolay gelmeyen, özellikle sürekli aktif olmayanları oldukça zorlayan bir programdır.

İşte CrossFit’e başlamadan önce bilmeniz gerekenler;

CrossFit nedir?

CrossFit, güç egzersizlerini patlayıcı pliometri, hız çalışması, olimpik ve güç kullanılan ağırlık kaldırma, kettle bell (ağırlıklı kemer), vücut ağırlık egzersizleri, jimnastik ve dayanıklılığı karıştırarak kullanan bir egzersizdir. Genelde 1 saatlik antrenman ve zamana karşı yapılan egzersiz hareketlerinden oluşur.

Bunu yaparak, fiziksel sağlığın önemli bileşenleri olan kardiyorespiratuar fitness, dayanıklılık, kas gücü ve dayanıklılığı, esneklik, güç, hız, denge, atiklik, koordinasyon ve doğruluğu hedef alırsınız.

CrossFit çalışacaksanız haftada 3 ila 5 gün arasında bunu uygulamalı, çalışmaları yoğun ve kısa bir şekilde, 5 ila 15 dakika içinde bitirecek şekilde yapmalısınız.

CrossFit çalışmaları, yoğun egzersizler ile bir devre formatında yapılır. Bir egzersizin hemen ardından diğeri gelir ve sonra hemen diğeri ve hemen diğeri derken dinlenecek çok az vaktiniz olur.

Genel CrossFit egzersizi bütün vücudu hedef alır ve itme, çekme, koşma, kürek çekme ve çömelme hareketlerini kapsar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir